Poza zilei

Câștigătorii concursului „DE LA DRAGOBETE LA SĂRBĂTOAREA RUSALIILOR” – ediția a VIII-a

dragobete 2016Concursul „De la Dragobete la Sărbătoarea Rusaliilor – Tradiție, legendă și istorie locală” face o trecere printre cele mai importante sărbători şi tradiţii româneşti începând cu Dragobetele și încheindu-se cu Rusaliile. În cadrul concursului, concurenţii trebuie, de asemenea, să răspundă la întrebări de cultură generală din istoria şi cultura municipiului Roman.

Spectacolul s-a desfăşurat cu concursul celor 8 licee din municipiul Roman, al 9-lea echipaj fiind constituit din 3 elevi de la şcolile gimnaziale din Roman.

Numele fiecărei echipe începe cu câte o literă din cuvântul D R A G O B E T E:

  1. Echipa Decişii – Liceul cu Program Sportiv
  2. Echipa Romanticii – Colegiul Naţional „Roman Vodă”
  3. Echipa Adorabilii – Liceul Tehnologic „Vasile Sav”
  4. Echipa Ghiduşii – Şcolile gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” și „Calistrat Hogaș”
  5. Echipa Ocrotitorii – Colegiul Tehnic „Petru Poni”
  6. Echipa Biruitorii – Colegiul Tehnic „Miron Costin”
  7. Echipa Exuberanţii – Liceul Teologic „Episcop Melchisedec”
  8. Echipa Temerarii – Liceul Teologic Romano-Catolic „Sf. Francisc de Assisi”
  9. Echipa Entuziaştii – Colegiul Tehnic „Danubiana”

Juriul a fost alcătuit din 5 membri:

  • Preot doctor Florin Aurel Ţuscanu, Președintele juriului,
  • muzeograf Minodora Ursachi, fost director al Muzeului de Artă Roman,
  • prof. Violeta Lăcătuşu, cunoscută scriitoare şi artist plastic romaşcan,
  • Cristina Panaite, Director la Biblioteca municipală „George Radu Melidon” din Roman,
  • muzeograf Otilia Mircea, de la Muzeul de Istorie Roman.

Echipajele câştigătoare au primit premii în bani şi diplome, pentru locul I, locul al II-lea, locul al III-lea şi menţiune, celelalte echipaje au primit diplome de participare, iar toţi participanţii au primit mascote.

Manifestarea a inclus și momente artistice susținute de tinere talente romanvodiste care s-au afirmat în ultimii ani la diverse concursuri și festivaluri de muzică ușoară: DARIA STOLERU, DIANA IOSUB și CRINA TAMBA.

Câștigătorii ediției a VIII-a

Echipajele câștigătoare

 Premiul I – Echipa Ocrotitorii – Colegiul Tehnic „Petru Poni”:

  • Claudia Dornescu
  • Adriana Bursuc
  • Marian Rogojinaru

Profesori coordonatori: Cătălina Corhăneanu, Monica Pescaru și Cristina Paloșanu

Premiul al II-lea –  Echipa  Exuberanţii Liceul Teologic „Ep. Melchisedec”:

  • Nadia Maria Bercuţă
  • Paul Constantin Samoilă
  • Bogdan Sebastian Blănaru

Profesor coordonator: Felicia Hopulele

Premiul al III-lea – Echipa Temerarii – Liceul Teologic Romano-Catolic „Sf. Francisc de Assisi” :

  • Eduard Jicmon
  • Paul Petrea
  • Sebastian Paul Lucaci

Profesor coordonator: Aurelia Cristina Balaşcă

Mențiune – Echipa Entuziaştii – Colegiul Tehnic „Danubiana”:

  • Claudia Alexandra Ivănescu
  • Gabriela Laura Ivănescu
  • Maria Alexandra Dior

Profesor coordonator: Corina Grumăzescu

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

News-Roman © 2010-2016 - De 6 ani împreună !
Facebook
error: CONŢINUT PROTEJAT! @ News-Roman.ro . Dacă doriţi un anumit subiect sau poză vă rugăm să luaţi contact cu administratorul site-ului la adresa de email: claudia_matei@yahoo.com . Mulţumim !